Moje malé "HIGHLIGHTS"

Ešte späť k minulému víkendu. Kto nebol osobne môže banovať, ale našťastie je tu krásne video Mira Lovíška. Tak si to môžeme znova vychutnať. Úžasná atmosféra, napadá ma tá známa filmová fráza "Báječní" muži na lietajúcich strojoch. A pri tejto príležitosti ešte raz vzdávam hlbokú poklonu Lubovi Baleyovi ako hlavnému organizátorovi. (7.8.2020)
Loading…
Loading…
Stacks Image 3809
Teraz už s istotou - od dnes 31.7. do 2.8.2020 je realitou dlho pripravovaný zlet. Dnes večer prílety mnohých, zajtra od rána program vrátene zoskokov parašutistov. Aktuálne dianie môžete sledovať na kamerách, alebo osobne. (31.7.2020)

ZLET MOTOROVĆH ROGÁL. Kedy? Už tento týždeň, od piatka do soboty 26 a 27. U nás na letisku. Bude veľa čo vidieť, aj sa dozvedieť nové. V piatok večer veľká Guľáš-Rogalo párty. Samozrejme aj veľa modelov naších. A určite bude aj krst predĺženej ranwaje. Môžete sledovať aj naživo cez naše webkamery. (23.6.2020)

Vzhľadom na vývoj počasia je akcia presunutá o dva týždne.
Stacks Image 3159
Túto sobotu sa konala 3. seriálová súťaž F3RES v Nitre. Žiaľ tentoraz sa mi nedalo zúčastniť, dúfam, že nabudúce to vyjde. Tak píšem len čo som vyčítal na webe. Účasť 31 súťažiacich, obloha plná termiky, počasie letné. Predpoklady veľmi dobrých výsledkov. A boli, aj veľmi tesné rozdiely. Fakt je, že na špici sa umiestňujú tí najlepší z iných hlavne termických kategórií. Napriek tomu, že nie som ešte stále doma v čítaní aj využití termiky páči sa mi atmosféra a myslím, že nie som sám. Predpokladám, že aj počet súťažiacich bude ešte narastať. A to je dobre. Pre ďalšie informácie aj foto sa dá zájsť Vojtovi Stupákovi, alebo Ferovi Ruislovi. Výsledovka sa dá stiahnúť tu a poradie seriálu po 3 kolách zasa tu. Najbližší termín je 26.9.2020 v Očovej.(27.7.2020)
Stacks Image 3803
Aj vďaka počasiu aké je toto leto som sa dostal opäť o kus ďalej. Hrubá stavba "šípky" je hotová. Teraz len brúsiť a brúsiť no a potom záverečný finiš. Termín nemám, ale snáď do jesene to zvládnem. Také voľačo som ešte nemal, tak som moc zvedavý. (24.7.2020)
Stacks Image 3797
Dva dni som strávil s týmto krásavcom a snažil sa ho skrotiť, aj sa naladiť na rovnakú vlnu. Farebne nám to celkom ladilo, s rozdielnosťami oproti plošníkom sa treba vyrovnať, je to trocha iné aj keď sa pohybujú v rovnakom prostredí. Chce to čas a ďalšie hodiny strávené v kokpite.(18.7.2020)
Stacks Image 3777
Ešte raz návrat na letisko Lisková, kde sa konali dve seriálové súžaže kat. F3RES. Vojto Stupák svojou kamerou úžasne zachytil atmosféru. My účastníci spomíname a ostatní majú takto možnosť pozrieť priebeh aj zápal súťažného boja. A nabudúce sa pripojiť. (13.7.2020)
Stacks Image 3771
Rakúsky Diamond uviedol na trh päťmiestny DA50 RG. Toľko oficiálna správa z tlače. Lietal som DA40 s dieselovým motorom. Veľa hodín nie, ale pre mňa ideálne 4-or miestne lietadlo. To bola skutočne radosť od vstupu do kokpitu až po pristátie. Vyskúšal som si aj americký Cirrus, tiež veľmi, veľmi dobré, ale tú 40-tku mám stále v hlave. A keď teraz čítam o 50-tke, no jednoducho je a bude to môj sen! (30.6.2020)
Stacks Image 3652
Podvečerná pohoda na letisku môže vyzerať aj takto. Mišo práve urobil peknú kompozíciu-skoro umenie. (24.6.2020)
Stacks Image 3646
ZLET MOTOROVĆH ROGÁL. Kedy? Už tento týždeň, od piatka do soboty 26 a 27. U nás na letisku. Bude veľa čo vidieť, aj sa dozvedieť nové. V piatok večer veľká Guľáš-Rogalo párty. Samozrejme aj veľa modelov naších. A určite bude aj krst predĺženej ranwaje. Môžete sledovať aj naživo cez naše webkamery. (23.6.2020)
Aktuálne: vzhľadom na vývoj počasia je akcia presunutá o dva týždne.
Stacks Image 3640
Niektoré veci musia jednoducho dozrieť. Síce bolo veľa času voľného doteraz, ale chuť aj inšpirácia mi chýbala. Až teraz, práve som sa pustil do nového lietka. Mám rád veci iné aj netradičné. A také bude aj toto. Tentoraz to bude bez motora, aj bez smerovky a výškovky. A celé z dreva konštrukčné, uhlíková je len spojka. Začínam, bude viac (9.6.2020)
Stacks Image 3580
No a náš Peter to tiež vyriešil po svojom. Doviezol si na domovské letisko Slávnica tohto krásneho tátoša. Ja som pred mnoho mnoho rokami ako malé dieťa absolvoval svoj prvý vyhliadkový let práve na tejto úžasnej Morave. Gratulujem a nech robí radosť nielen jemu, ale aj širokému leteckému okoliu. (7.6.2020)
Stacks Image 3574
Kamarát Vojto, motokrosový nadšenec a predajca talianskych motoriek, si povedal, že skúsi aj niečo iné a odpúta sa od zeme. Vo februári začal s výcvikom a práve tento týždeň nielenže úspešne absolvoval záverečné skúšky, ale si aj prevzal tohto svojho nového "burgundského" Calidusa. Gratulujem a dúfam, že sa čoskoro ukáže aj v našich končinách. (7.6.2020)
Stacks Image 3568
Obrovský rozmach celosvetovo zažíva kategória F3K. Aj keď rámcový koncept aj technológia je podobná, každý sa snaží pridať niečo svoje a naviac. A práve v detailoch sú potom odlišnosti. Mňa zaujalo uloženie "vnútorností" ako je vidieť na obrázku na jednej strane a potom aj povrchovka, to je už skoro umenie. Názov je BAMF2 pôvod Kanada. (7.6.2020)
Stacks Image 3562
Rudi z FutabaForum-u aktualizoval svoju príručku zaoberajúcu sa témou S-Bus/S-Bus2 v.3.0. Komplexne spracovaná téma, kde nájdete všetky aktualizované informácie, ktoré chcete vedieť z prostredia Futaby. (6.6.2020)
Stacks Image 3556
Keď to nejde s veľkou, ešte že mám aj takéto riešenie-menšia Cessna elektrická. A je celkom fajn lietavá. Dnes nie bohvie počasie, ale však ani vianoce nie sú častejšie. (24.5.2020)
Stacks Image 3507
Doobedie strávené na letisku. Dnes KIWI a Progress som bol prevetrať. Veľmi doré lietká, už len lepšieho pilota k tomu. Ale snáď sa zlepším aj ja časom. (22.5.2020)
Stacks Image 2779
Veľa sa toho povedalo aj popísalo. Ja sa týmto tiež pripájam k výzve aj prosbe - SPRÁVAJME SA ZODPOVEDNE ! Čo to znamená vieme všetci, len, keď realita je iná a zlá. Som doma, ale je vidieť veľa, veľa nezodpovedných a bezohľadných. Aký bude ďalší priebeh ukážu najbližšie hodiny a dni. A vírus nám potom určite vystaví účet. (16.3.2020)
Stacks Image 3501
Aj počasie sa vylepšuje a dúfam, že aj zlé odchádza. Však už toho bolo až až. Rušno bolo a kto mohol prišiel. A neobanoval. Veľký, väčší a letí. (16.5.2020)
Stacks Image 3467
A dnes zase kosenie komplet celého letiska aj s Lubom naším rogalovým a vďaka jeho výkonnému žaciemu traktúrku. Aj tak sa to pretiahlo až do súmraku. (12.5.2020)
Stacks Image 3461
Dnes príjemné dve hodiny na letisku. Tentoraz retro Eindecker samozrejme so štvortaktom Saito. (28.4.2020)
Stacks Image 3263
Ako naprogramovať ovládanie ramien u paraglidera pre Futabu rady T18SZ ? Objavil som tento návod ako na to aj bez špeciálneho mixu. Neskúšal som, ale snáď to niekomu pomôže. (24.4.2020)
Stacks Image 3165
Zaujímavý článok som našiel na stránke ACT - "Synchronizácia času" u RC ovládania, alebo Všetko synchronizované…! Fakt je, že doteraz som o tejto problematike nikdy nepočul. A práve aj z tohto dôvodu môže dochádzať k nevysvetliteľnému chovaniu RC riadenia, prípadne haváriam. Veľmi pekne je tu táto problematika vysvetlená aj s príkladmi aj možnými dôsledkami. Doporučujem prečítať. Je to síce v nemčine, ale Váš google prekladač si s tým určite poradí. (24.4.2020)

Pristátie som stihol zachytiť aj na videjo

Dnes som stertol na letisku suseda Vila. Bol prevetrať tohto pekného a aj veľkého dvojplošníka Presto. Zvuk konečne aj spaľovacieho motora mi urobil radosť. Nádherné počasie k tomu, pohodové lietanie. Aj keď by som bol radšej v práci. Automobilka naša však stále zavretá a my nemáme komu dodávať. Zle.. (23.4.2020)
Stacks Image 3131
Je čas teraz na všeličo, tak som narazil na toto lietadlo - Terry od Graupnera zo sedemdesiatych rokov. Stavebnicu bolo možné dostať aj u nás. Bol to môj prvý lietajúci RC model - motor MVVS 1,5 ccm, rádio jednokanál Modela. Ten na obrázku nie je môj, ale vyzeral úplne identicky. Teda prvý RC model, ktorý som začal stavať bol Centaur od Jaroslava Faru a motor TONO 10 ccm. Ten som ale nikdy nedokončil, neskôr potom ho dorobil a úspešne s ním lietal Paľo. (13.4.2020)
Stacks Image 3022
Len pre informáciu ako je to aktuálne s modelárskym lietaním u susedov v Bavorsku - podľa nariadenia Leteckého úradu v južnom Bavorsku je lietanie s modelmi zakázané - podľa nariadenia a opatrení na ochranu pred infekciami v súvislosti s pandémiou Corona. Hoci sú povolené niektoré športy a cvičenie na čerstvom vzduchu, toto ale nazahŕňa letecké modely ako aj horskú turistiku a ďalšie. Lietanie s modelmi je definované ako dlhší pobyt vonku čo je zakázané. Toľko môj voľný preklad. Tak buďme radi, že u nás zatiaľ až tak nie. Zostaňme preto aj naďalej zodpovední. (7.4.2020)
Stacks Image 2993
Vrámci dnešného dopoludňajšieho pobytu v prírode som si pribalil aj niečo malé. Aj som si zahádzal, aj ventilátor prevetral. Samozrejme pri dodržaní všetkých nariadení. Na letisku som bol jediný a tu je aj dôkaz k tomu. (7.4.2020)
Stacks Image 2987
Síce nie najaktuálnejšie, ale myslím, že o to pravdivejšie a aj sa potvrdzuje, že nosenie rúšok je správny postup. A aj najlacnejší. Tento graf som stiahol od známej na fb v USA. A k tomu samozrejme žiadne osobné kontakty a čo najviac testov! (6.4.2020)
Stacks Image 2981
Ďalší nový F3RES VIANA od Karola Chybu. Čoskoro bude komerčná stavebnica k dispozícii dúfam. Prvé info poblikované dnes na RCmanii. Aj jemu patri odo mňa poklona aj obdiv. (2.4.2020)
Stacks Image 2873
Každá pozitívna správa v tejto dobe je ako liek. Alebo aspoň povzbudenie. Dnes sa začali práce na predlžení dráhy na našom letisku. Veľká vďaka Lubovi! Verím, že príde aj lepšie. (31.3.2020)
Stacks Image 2853
Niečo z histórie teraz už. WEBRA PICCO jednokanálová "proporcionálna" RC súprava zo šesťdesiatych rokov. Neskôr niečo podobné robila aj naša MODELA, ktorú som kúpil v modelárskom obchode v Banskej Bystrici, kde som v tom čase študoval. Ako to fungovalo je zrejmé z tohto videja na YT.
Stacks Image 2785
Výrobca RC minimodelov, teraz z Veľkej Británie Microaces. Na rozdiel od klasických materiálov tu sú použité tie moderné - rôzne druhy plastov (depron), uhlík, guma, ale aj drevená preglejka. Tieto sú spracované laserom, alebo na 3D tlačiarni. K dispozícii je celá rada histrorických lietadiel. Okrem toho aj RC komponenty - servá, príjmače, motory, prevodovky, vrtuľe. Výsledný efekt je ale veľmi pôsobivý. Veď posúďte. A ešte ich slogan "MAKING HISTORY"
Stacks Image 2773
Zoznam súťaží pre tento rok poriadaných v Česku. Pozrite odkaz, ktorý zverejnil Peter z Trenčína. Úžasné narátal som ich 26 !
Stacks Image 2753
Aj takto to ide. Na konci base legu sa otočím aby som lepšie videl a vyberiem si bod kde chcem pristáť. A poďme dole. No nie je to až tak jednoduché, ale "když se to umí potom je to brnkačka".
Stacks Image 2713
Trocha iné lietanie. Teraz už aj ja viem o čom to je. A celkom fajn.
Stacks Image 2626
Tak sme sa dnes (25.2.2020) stretli na pravidelnej schôdzi nášho klubu. Viacerí chýbali, ale väčšina bola prítomná. Dôležité aj podstatné je, že veľa sa toho spravilo a ešte viac sme aj do budúcna naplánovali. A verím, že klub bude aj naďalej prosperovať a naplňať naše spoločné záujmy.
Stacks Image 2606
OLDIMAN - pripravovaná novinka firmy EXTRON. Mala by byť k dispozícii od 29.5.2020. Krásna spomienka na časy keď vzduchom lietali prvé Fokkery. Pre elektromotor, ale aj spaľovací motor. Už teraz sa naň teším.
Stacks Image 2600
Je k dispozícii nový katalóg firmy PICHLER ako aj jej dcéry EXTRON (bývalý majiteľ bol legendárny konštruktér Wilfried Klinger) Veľa dobrého pre modelárov vrátane vlastnej produkcie aj znovu objavených modelov doby minulej. A tak je tu nádej, že nielen lacná Čína hýbe svetom, ale aj v našich končinách modelárska produkcia nevyhynie. A to je dobre!
Stacks Image 2590
Dobrá správa pre priaznivcov aj majiteľov produktov značky Graupner. Kolínska firma DPOWER práve informuje, že odteraz preberá distribúciu výrobkov legendárnej značky Graupner. Asi sa tak udialo v hodine dvanástej..
Stacks Image 2570
Tento model je veľkosťou naozaj prispôsobený pre kufor auta.
Stacks Image 2550
1. február 2020. Sobota. A lieta sa! Ato je dobre. Milujem, keď je zima takáto. Nech trvá. Aspoň do jari.
Stacks Image 2544
SIMPROP. Kto si spomenie, alebo pozná. Kedysi jeden z pilierov nemeckých modelárskych firiem. Dlho som nič nepočul, kúpiť sa online nedalo, ani u predajcov nebolo nič. A pritom robili veľa zaujímavého. Až teraz som objavil na ich stránke nový prospekt pre tento rok 2020 a je tam veľa užitočných aj pekných vecí. Dá sa stiahnuť na tomto odkaze. Tak snáď sa aj k nám z toho niečo dostane. Držím palce.
Stacks Image 2538
KIWI - ešte stále rozpracované, ale konštrukcia komplet hotová, ostáva poťah - ORALIGHT. Tak snáď to čoskoro dotiahnem do úspešného konca.
Stacks Image 2518
LEPRECHAUN - takto exoticky znejúci názov - kit vetroňa dánskej firmy DANE RC. Radosť zo stavby aj z lietania. Vyzerá inak ako mnohé iné modely, retro vzhľd, prepracovaná konštrukcia, dostatočná veľkosť, možnosť ovládania aj krídelkami, alebo inštalácia elmotora s prevodovkou. Tak toto by som veľmi rád vyskúšal.
Stacks Image 2504
DUDA - konektory pre pripojenie krídiel. Pomocou tohto systému sa dajú bezpečne aj komfortne prepojiť servá aj ďalšia elektronika ako podvozok, alebo osvetlenie. Jedna doska má miesto pre 4 servá, alebo 2 servá a 2 podvozky napríklad.
Stacks Image 2498
Dva týždne mi trvalo než som to všetko drevo dostal do takéhoto stavu. Ale už je to našťastie za mnou, dúfam, že sa mi podarí z toho poskladať úspešne aj funkčné krídla. Práca síce išla, ale bojoval som s chýbajúcim materiálom (síce milimetre, možno desatiny, ale všetko bolo menšie) a hlavne odtokovky mi dali zabrať.
Stacks Image 2492
Kedysi dávno som mal práve túto Wilgu. Motor boxér Saito FA-300T - 50 ccm. Kabína komplet vybavená aj sedačky čalúnené aj palubka aj kniple. Havaroval na letisku v Trenčíne. Motor by mal byť u Jozefa Kuceka ešte myslím. Krásné lietko, výborné letové vlastnosti. Žiaľ viac fotiek som už nenašiel.
Stacks Image 2486
Zaujala ma konštrukcia aj stavebnice slovenského F3RES Liptov Jula Valaštiaka.
Stacks Image 2467
Ďalší Bruckmann v klube. Koľký to už je? Už štvrtý? Tentoraz Ivan. Myslím, že to všetko náš Peter spískal. A k tomu aj Jeti DC-12, prvé rádio tejto značky v našej lokalite. Tak až mu slúži spoľahlivo. A lietko robí len radosť.
Stacks Image 2461
Ktoby nepoznal výrobky firmy KAVAN. Doteraz sa ponúkajú zo starých zásob. Potom čo firmu kúpil Daniel Pelikán je teraz nová informácia, že KAVAN znova ožíva a výroba pokračuje. A to je dobre! Aktualizované: veľa je už v ponuke aj možno objednať už.
Stacks Image 2455
Vyskúšali ste, alebo už úspešne používate "phatické" lepidlo? Ja áno, ale trvalo mi to dlhšie než som si zvykol. A teraz si prácu pri lepení balzy a drevených dielov neviem predstaviť. Nahrádza dokonale sekundové lepidlo. Nezapácha, Perfektne sa vsakuje, schne rýchlejšie ako disperzia, ale nie tak rýchlo ako sekunďák. Na večšie plochy ako napr. pevný poťah je lepšia disperzia, ale tam kde stihnete naniesť aj spojiť diely víťazí toto moderné lepidlo. Práca s ním ide pekne od ruky. Ako aplikátor používam injekčnú ihlu žltú -0,9 mm do ktorej proti zasychaniu zasuniem špendlík. Po zaschnutí je vodeodolné a povrch tvrdý. Sfarbí sa do hneda, čo ale myslím pri balze nie je problém. Kúpiť sa dá rôzne, ale veľmi dobrá cena je v Tatramodel.
Stacks Image 2435
Použitie plynových turbín ako pohonnej jednotky v leteckom modelárstve. Kto o tom v našich končinách niečo vie? Aj pre mňa donedávna jedna veľká neznáma. Informácie sú bežne nedostupné, na fórach našich tiež takmer nič, zopár jednotlivcov už o tom vie aj z vlastnej skúsenosti, ale nepublikuje. Samozrejme iné je to ďalej na západ aj od Česka. Tam bežná vec už, na fórach je veľa informácii až toľko že ako sa v tom jednotlivec má vyznať. Tak na začiatok som si kúpil knižku a začal čítať, aj trocha teórie k tomu aj potom konkrétne príklady z praxe. Doplnené: pekný článok k tejto téme napísal Janko O.
Stacks Image 2387
Nový rok za nami treba niečo zmysluplné začať robiť. KIWI dozrieva aj keď pomaly. Ale kedy ak nie v zime. Konečne sa dostal k slovu aj môj obľúbený hoblík.
Stacks Image 2350
Tradične pravidelné koncoročné stretnutie 28.12. v klubovni na letisku. Aj keď komorná atmosféra, o to srdečnejšie sme sa tešili aj zabávali.

Modelársky areál Plevník na GOOGLI

Stacks Image 608
Stacks Image 612

WEB KAMERY z LMA Plevník. Pre aktuálny záber klikni na obrázok z kamery.

Kamery funkčné.

Stacks Image 2314

SHMÚ meteogram Plevník-model Aladin na 3 dni.

Modelárske stránky kde sa niečo deje.

RC PORTAL

Stacks Image 1008

RC MODELY

BAČABÚK

Stacks Image 1011

F3X

VOJTO STUPÁK

Stacks Image 1014

SAM 119

Stacks Image 1017
Stacks Image 1020
Stacks Image 1023

Akcie, udalosti, články - chronologicky

Stacks Image 4318
BS-1 Björn, alebo jeden skoro zabudnutý príbeh
22. apríl 2020
Podnetom pre tento príspevok je písanie o "nových" retro modeloch u Vojta Stupáka. Jeden z nich je BS-1 Björn. Tento pôvodne vyrábala firma WiK Ing. Wilfrieda Klingera niekedy v šesťdesiatyh rokoch. Aktuálne ho zaradila do svojho programu firma Extron. Táto prevzala začiatkom deveťdesiatyh rokov výrobu po firme WiK. (teraz patrí firme Pichler) Ale prečo vlastne o tom píšem. Nejakým nedopatrením, alebo náhodou v čase nášho budovania lepšieho zajtrajška sa vo viacerých modelárskych obchodoch objavilo niekoľko modelov tejto "západonemeckej" firmy a to za relatívne prijateľnú cenu. Nevídané, v čase keď veci zo západu boli u nás nedostupné, alebo niečo len za bony v Tuzexe. A nám modelárom sa vtedy naskytla takáto možnosť. Tak sa mi to teraz vybavuje, ja som dostal na vianoce pod stromček vetroň Susi, ktorý mal taký zvláštny - Jedelsky profil, dovtedy som netušil čo to vlastne je. Bol to môj prvý RC vetroň, samozrejme jednokanál a spomínam si, že som s ním lietal ešte tú zimu na Helene - vtedy holý kopec nad Lánskou kde som býval, teraz je to "dominanta" Bystrice panelákové sídlisko Rozkvet. Aj keď ja by som bol radšej, keby ostal bez tejto zástavby. Kamarát Ivan mal krásneho motoráka Chéri 2 myslím na motor 2,5 ccm.
Vojto píše, že výrobca BS-1 je pán
Heisbök, v jeho programe však nie je, tak mi z toho logicky vychádza, že stavebnicu robí na zakázku práve pre firmu Extron. Snáď sa nemýlim. Pôvodne už v šesťdesiatych rokoch ho začal vyrábať pán Klinger, ktorý sa inšpiroval v tej dobe jedným z najmodernejších vetroňov konštruktéra Björna Stendera. Minulý rok som postavil od Graupnera legendárne Amigo a určite ak sa mi podarí získať stavebnicu BS-1 bude pre mňa sviatok stavať aj tento vetroň.
Pridávam niekoľko obrázkov, ktoré sa mi podarilo nájsť kade-tade na webe.
Viac ..
Stacks Image 4357
SPEEDY WING od robbe
3. apríl 2020
Zaujalo ma toto malé "čudo". A keďže doteraz som ešte takéto samokrídlo nemal chcel som to skúsiť. Mám hotovo už dávnejšie, ale až teraz prišla vhodná doba na zálet. Vôbec som netušil čo od toho očakávať. Rozpätie je 500 mm, hmotnosť menej ako 80 gramov. Tak skutočne mini, však servá sú 5 gramové, motor váži tiež 5 gramov ako aj regulátor znova 5 gramov. A k tomu príjmač - 6-kanál, ale ten len 1 gram. A aku 220 mAh - 14 g. Tak som to skompletoval, ťažisko sa zdá vyšlo tak ako bolo predpísané. Prišiel čas na prvý let. Čas ideálny, skoro bezvetrie. Pre istotu som dal pol plynu a hodil. Než som stačil riadiť nasledoval pád vo vývrtke. Tak znova ešte 2 krát s rovnakým výsledkom. Niečo nie je dobre. Dal som plný plyn a len tak tak zrovnal do horizontu. Ale stále so snahou pádu do vývrtky. Po potlačení výškovky som dokázal letieť, ale stále to nebolo ono. Bolo mi jasné, že treba vpredu dovážiť, len závažie som nezobral. Tak som pokračoval s tým, že skúsim už aj niečo viac. Najprv premet - na vrchu, keď model stratil rýchlosť nasledoval pád v neriadenej vývrtke, to isté potom aj pri výkrute. Ešte šťastie, že je to tak ľahké, takže pri páde do trávy sa nič nepoškodilo. Doma som vložil pred batériu ca 4g olova, takže sa mi zdalo trochu ťažšie na hlavu. Dnes som pokračoval v zálete, bol už mierny vánok, ca 1 m/s. Hod bez problému, vylietal som betériu - ca 8 minút a konečne spokojnosť. Lieta aj pomaly, aj na svoju veľkosť hodne svižne, takže dá sa s tým veľmi dobre "vyblbnúť". Len treba dávať pozor na rýchlosť ak klesne pod tú kritickú minimálnu nasleduje vždy pád do vývrtky, ktorú už nie je možné vybrať. Zatiaľ mám asi 8 letov a záver - som spokojný, je to lietavé. Maličké, dlhá výdrž batérie, prakticky nezničiteľné. Som s tým spokojný a určite doporučujem.
Stacks Image 4369
Stacks Image 4373
Stacks Image 4377
Stacks Image 4381
Stacks Image 4385
Ako vyrobiť nejaké video počas karantény sám a len s telofónom? Nuž tak som sa o to pokúsil aj tak aby bol dôkaz o tom. Pozrite.
Viac ..
Stacks Image 4399
Ako KIWI dozrievalo
26. február 2020
Je to už môj tretí model dvojmetrovej kategorie F3RES. Autor projektu KIWI aj výrobca stavebníc je Tomáš Hlavinka. (odkaz na fórum RCMANIE o KIWI) Zo stavbou som začal už v októbri a dokončil v týchto dňoch. Vôbec som sa neponáhľal a stavbu si užíval. Konštrukcia je premyslená, zatiaľ prvý model, ktorý má krídla zasúvajúce sa z boku do trupu. Jedná sa o verziu z prvej série, objavili sa nejaké drobnosti, ktoré neboli buď zakreslené v pláne, alebo chýbali vo výrezoch. Diely sú vyrezané laserom a použitý materiál je veľmi kvalitný. Oproti originálu som upravil uchytenie výškovky, aby ju bolo možné odmontovať. Problém som mal s výrobou negatívov, na ktoré sú už síce pripravené rebrá, ale na pláne nie je o nich žiadna zmienka ani zobrazenie. Mám radšej frézované výrezy, oproti laseru povrch je nepoškodený spálením. S čím som bojoval počas celej stavby bol chýbajúci materiál. Zrejme bol zle nastavený "offset" takže diely išli do seba voľne. Osobne by som radšej pridal na každý diel možno nejaký milimeter naviac. To sa dá vždy skrátiť. Ale keď chýba je problém. A hodne mi dali zabrať odtokovky, vrátane už spomínaných negatívov. Ale ako celok zatiaľ najlepšie pripravený set, z tých čo som staval. Ako som si už zvykol na povrch som použil fóliu ORALIGHT a na trup fóliu s imitáciou uhlíkovej tkaniny. Povrch som predtým raz natrel plničom pórov AERO-NAUT, prebrúsil a na záver jednu vrstvu teplom sa aktivujúceho lepidla originál ORACOVER. Tiahlo pre výškovku je lanovod s uhlíkom 0,6 mm a pre smerovku niť. Na rozdiel od bežne používaných jednočlánkov LiPol dávam vždy prednosť dvojčlánku a servám pre napätie 8,4 V. Možno niečo ušetrím na hmotnosti, ale moja skúsenosť doteraz je, že vždy musím dovažovať vpredu. Aj v tomto prípade keď som použil aku 2S LipoL 550mAh - 31 g som ešte pridal 11 gramov olova. Počas stavby som sa snažil robiť fotodokumentáciu. Tu sú detaily aj použité postupy.
Dúfam, že čoskoro bude možné model zalietať a doplniť údaje o jeho chovaní, či konkrétnych vlastnostiach za letu. No a potom na niektorej súťaži porovnať s ďalšími lietkami tohto exotického ovocia.
Galéria zo stavby je verejne prístupná na tomto odkaze.
Stacks Image 4411
Stacks Image 4415
Stacks Image 4419
Stacks Image 4423
Stacks Image 4427
Viac ..
Stacks Image 4436
Oprava vysielača T14MZ
19. november 2019
Tento vysielač som mal od roku 2005. Na tú dobu mal všetko, možno ďaleko viac čo bežný modelár potrebuje, alebo vie využiť. Jediné čo mi vadilo bola nizka kapacita aku a relatívne dlhá odozva pri zadávani čohokoľvek. No a v princípe, že to bola "ježovka palcová". Ale nikdy ma rádio nesklamalo. Neskôr som ho postúpil susedovi Vilovi, ktorý ho užíva doteraz. Koncom leta myslím sa na mňa obrátil, že mu vynecháva pravý ovládač krídeliek. Problém je ale, že nie vždy. Čo s tým. Dedukovali sme, že asi bude vadný potenciometer. Tak som najprv rádio pokusne rozobral, až som sa dostal k potenciometru. To by išlo. Teraz kde zohnať nový potenciometer. Pán Marhout opäť nesklamal a tak sme sa dohodli a poslal nový. Pôvodne som myslel, že bude už naletovaný, ale nebol. Nuž tak neostalo mi iné len ho preletovať. Nikdy som také drobné nerobil, ale nakoniec sa to podarilo a zvládol som to myslím úspešne. Potom len spätná montáž. Aj to vyšlo. Po prvotnom overení zdá sa, že je všetko v poriadku, jediný problém s ktorým sme ale počítali je, že nesedí presne stred. Je na to špeciálny kalibrovací program, ale vzhľadom na využitie vysielača sa s tým dá bez problémov fungovať. Tak dúfam, že závada bola odstránená a Vilovi bude ešte nejakú dobu spoľahlivo slúžiť. No a zaujímalo ma to aj preto, že dnes už sa klasické potenciometre nahrádzajú bezdotykovými senzormi, kde by k takýmto závadám nemalo dochádzať, aj keď pokaziť sa môže všetko.
Stacks Image 4448
Stacks Image 4452
Stacks Image 4456
Stacks Image 4460
Viac ..

Zaujímavosti, novinky ..

Stacks Image 3658
Vibračný knipel s vypínačom

15.6.2020

Zaujímavú novinku práve predstavila firma ACT Europe - zástupca a predajca Futaby v Európe. Známa aj z minulosti viacerými inovatývnymi doplnkami v oblasti RC. Jedná sa o knipel, ktorý je vybavený vibračným motorčekom a dvoj, -troj polohovým prepínačom, alebo tlačidlom na konci knipla. Je vhodný pre všetky vysielače, ktoré majú otvor v oske a softwerovú podporu vibračných signalizácii. Prakticky všetky posledné vysielače Futaby sú použiteľné. (T16,18SZ, T32MZ, FX-36) Nízka spotreba, jemné vybrácie priamo do prstov, podobne ako u dnešných moderných skutočných lietadiel. Môžete zvoliť upozornenia na rôzne stavy - napríklad min, max rýchlosť, hraničné informácie zo senzorov, prekročenie, alebo pokles napätia napríklad. Možnosti sú rozsiahle, záleží len od Vašej potreby a fantázie.

Stacks Image 3613
Aktualizovaný prehľad súťaží F3RES

15.6.2020Zoznam súťaží F3RES v roku 2020 na Slovensku:
Kliknutím na odkaz sa dajú pozrieť detaily jednotlivých pretekov.
1. 26.4. Žilina Hôrky - serál MSR - zrušená
2. 4.7.
Martin - seriál MSR - zmena, koná sa v Ružoberku
3. 5.7.
Ružomberok seriál MSR - zmena
4. 11.7.
Košice - verejná - zmena
5. 25.7.
Nitra - seriál MSR
6. 26.9.
Očová - seriál MSR
7. 17.10.
Trenčín - verejná, náborová Náhradný termín 24.10.

Stacks Image 2374
DSA - netradičné zakončenie krídla

13.6.2020


Pre zníženie indukovaného odporu na koncoch krídiel sa zvyčajne používajú rôzne typy "wingletov". Zaujímavé riešenie som objavil na ukončení pri samokrídlach, kde winglet plní aj funkciu smerového kormidla. A práve tu je doplnená na konci rúrka, ktorá má vplyv na zníženie turbulencie, zlepšenie riadenia a má stabilizačný účinok aj pri relatívne malých rýchlostiach. Je k tomu aj teória popísaná, ale hlavne účinky sú overené v praxi. Skratka DSA - Druck-Sog-Ableitung - voľne preložené tlakové obtekanie. Toto riešenie je použité aj na mojom práve rozpracovanom samokrídle.

Stacks Image 3586
Servo Blue Bird BMS 101HV

18.5.2020


Pre všetky moje posledné projekty používam už len HV servá. Príde mi to ako logické aj racionálne riešenie. Príjmače sú samozrejme u mňa Futaby, ktoré takmer všetky majú rozsah napájania od 3,7 do 8,4 V. Ako zdroj mám dvojčlánok LiPol, hlavne u malých modelov prakticky vždy dovažujem vpredu, tak nevidím dôvod použiť jednočlánok a oproti tomuto, alebo NiMh (4 x 1,2 V) mám k dispozícii aj podstatne večší krútiaci moment. Len nie vždy sa mi v našich končinách podarí nájsť vhodné servo. Vo svete to nie je už dnes problém, ale naši predajcovia ich väčšinou nevedú. Aktuálne hľadám čo najľahšie servo, samozrejme HV. A tak som našiel práve toto. Od firmy Blue Bird (Tajwan) už mám 10-gramové a s kvalitou som veľmi spokojný. Takže viac info k tomuto
konkrétnemu - hmotnosť 4,5 g, napájanie 6 až 8,4 V, sila pri 7,4 V 1,1 kg/cm, prevodovka celokovová, elektronika digitálna, motor "corless". Samozrejme, že nie je najlacnejšie, ale cena je ešte prijateľná. Problém je, že som ešte nenašiel dodávateľa, ale verím, že budem úspešný. Ak sa mi ho podarí zohnať a budem ho inštalovať určite dám o výsledku vedieť.
Aktualizované: Hľadal som kade tade, ale niekde vysoká cena, inde doprava, alebo k nám nedodávajú. Nakoniec som našiel až v
GB. A čuduj sa aj cena lepšia ako inde, aj doprava relatívne priaznivá, aj nejaké ďalšie drobnosti som našiel, ktoré som nevedel inde nájsť. A zistil som, že som tu už raz objednával v roku 2012. Takže teraz len dúfam, že zásielka dorazí včas a v poriadku.

Stacks Image 3473
Najnovšia aktualizácia pre T16/18 SZ a FX 36

28.4.2020


Tak sme sa dočkali. Dnes vyšla významná aktualizácia a to možnosť jednoznačne identifikovať dáta modelu s konkrétnym príjmačom. Táto možnosť funguje s telemetrickými príjmačmi FASSTest a T-FHSS. Pre už vytvorené modely v pamäti je treba znova aktivovať LINK-pripojenie. A teraz je možné kopírovať všetky modely, nielen tie aktívne. Detaily, ako aj prehľad aktualizácií je buď u
mňa , alebo potom si môžete stiahnúť celý balík patriaci k tejto aktualizácii na japonskej domovskej stránke Futaby. Určite časom pritečie aj k jednotlivým európskym zástupcom.

Stacks Image 3269
Súťaže na diaľku, alebo ako si porovnávať letové výkony počas karantény.

3.4.2020


Sezóna stretávania na pretekoch sa nezadržateľne blíži. A tak mnohých už začínajú svŕbiť prsty. Žiaľ musíme si nechať zájsť chuť a nikto nevie predpovedať dobu koľko to takto potrvá. Čo s tým? Na stránke
Vojta Stupáka som narazil na takúto myšlienku - korešpondenčné súťaže, kde túto myšlienku viac rozvádza. Však nie je to jeho nápad, ale už aj s konkrétnym projektom vyšli nitriansky modelári. Viem, že už v minulosti sa preteky takouto formou organizovali u "historikov", aby mohli súťažiť pretekári z rôznych krajín, alebo počas zimy. A zrejme aj v iných štátoch aj kategóriach rozmýšľajú podobne. Prečo to nevyskúšať. Jasné, že to nie je úplne ono, ale rád by som sa aj ja zapojil. Tak držím palce a dúfam, že sa nájdu viacerí organizátori. Však v tomto prípade to nie je obmedzené jedným miestom, ušetríme náklady, môžem súťažiť aj s Rusom aj Američanom napríklad. A pritom dodržujeme karanténu.

Stacks Image 2879
UNILIGHT - všetko pre osvetlenie a nielen to.

30.3.2020


Hľadám vhodné aj spoľahlivé spojenie. Teraz je však dostatok času na to. Viaceré som našiel, ale pre mňa som vybral konektory UniCONECT od firmy
UNILIGHT. Táto síce primárne vyrába všetko čo súvisí s osvetlením RC modelu, ale okrem toho má v ponuke celú radu veľmi kvalitných konektorov. Sú tu tri základné rady - so zámkom, len zasunutie (napríklad pre spojenie nasúvacieho krídla k trupu) a s ukončením konektormi pre priame nasunutie štandartných servo konektorov. A potom je možnosť vybrať s naletovanými káblikmi, alebo bez. Myslím, že každý si tu vyberie čo potrebuje, tak ako aj ja práve toto prevedenie - 3P-6S.

Stacks Image 2825
WIRELESS SERVO - bezdrátové spojenie

17.3.2020


Píšu, že ako prvý na svete ponúkajú bezkontaktné pripojenie serva
WS1. Ako to funguje? Dnes pre prepojenie odnímateľnej časti lietadla - krídlá, kormidlá musíte použiť mechanické konektory. V tomto riešení sú na jednej strane dva výstupky oproti ktorým sú otvory. Takto sa prenáša signál aj napájanie. Dá sa použiť u nových konštrukcií ako aj úpravou u hotových lietadiel. Prenos je jednosmerný a určené pre napätia 4,8 až 6 V. Výrobca je nemecká firma Muldental. Funkcia aj pripojenie je zrejmá aj z tohto videja na YT.
Doplnené: Viac aj s vysvetlením sa môžte dočítať v článku Janka O. na stránke Realistické RC modely. Ďakujem pekne za doplnenie aj odborné vysvetlenie.

Stacks Image 2791
Ako to je (a bolo) s technológiou "potless" senzorov pre Futabu

29.2.2020


Možno si už niekto všimol, že aktuálne ponúkajú technológiu "potless" senzorov pre kniple Futaba dve firmy v Nemecku a to Ripmax - V 2.0 a ACT - V3. Zvláštne. No vysvetlenie a myslím pravdivé je na stránke
ACT - tieto senzory vyvinuli už v roku 2012 a ponúkajú výmenu pre rôzne značky vysielačov. V minulosti boli dodávateľ Ripmaxu, ktorý ich ponúkal pod svojov značkou. Ale keď v minulom roku dostali tiež oficiálne zastúpenie od Futaby vzniko "mínové pole", alebo kto s koho ako to nazvali. Takže vysielač vybavený týmito senzormi od niektorého z predajcov môže mať rôzne prevedenie podľa toho od koho pochádza. Nezávisle na tom ale najnovšia Futaba T32MZ má senzory vyrobené aj montované priamo vo svojej fabrike.

Stacks Image 2612
ZLIN Z 526 ASM

9.2.2020


V záplave mnohých lietadiel, ktoré je možné vybrať určite vytŕča tento akrobatický Zlín. U makiet je dôležité aby nielen dobre vyzerali ale aj rovnako dobre lietali. A tieto predpoklady sú splnené v tomto prípade na 100 %. Aj keď sa jedná o takmer hotový model a tej klasickej modelárčiny nie je moc firme
Pichler sa určite vydaril. Keď pozriete fotografiu skutočnej predlohy stavitelia si dali na tom záležať. K dispozícii je veľmi dobre urobený test Stephana zu Hohenlohe aj s letovými ukážkami. Ja by som ale určite použil spaľovací 4-takt Saito a zaťahovací podvozok. Vydarené dielo. Ako napísal autor testu "sen mojej mladosti". Dávam tiež palec hore.

Stacks Image 2556
MINI BOLERO

1.2.2020


Pravidelne každý rok o tomto čase som sledoval čo nové prinesie Novimberský veľtrh. A každý výrobca si chystal novinky aj katalógy práve na túto udalosť. Dnes je ale už všetko inak, hračkársky veľtrh síce funguje, ale skutočne modelárskych firiem je tam, som čítal, že 12. Tak píšem, lebo stále ešte je vo mne táto nostalgia. Ripmax nemecký je tam, neviem či a aké novinky si nechal, ale mňa zaujal tento malý a veľmi vzhľadný 3D akrobat
Mini Bolero. Mám rád keď lietadlo je skutočne lietadlo bez rôznych účelových "patvarov". Rozmery: dlžka 950 mm, rozpätie 950 mm, hmotnosť 870-920 gr. Veľmi dobre.

Stacks Image 2524
CHICO retromodel od Graupnera

16.1.2020


Dostali sme sa do štádia, že sa vraciame k tomu čo bolo v minulosti, vyvoláva to v nás nostalgiu. Keď sa k tomu pripoja dnešné vedomosti , technológie, materiály vzniknú s toho ešte lepšie riešenia pre starších nostalgia, pre mladých objavenie staronového, Som našiel medzi novinkami od Graupnera malý akrobat
Chico z roku 1977. A som si spomenul, že ja som ho kedysi v tých rokoch aj postavil, ale len podľa plánu, ani si nespomínam aký motor som tam dal. Originál bol určený pre Cox. Určite by som si ho rád ešte raz postavil, no mám obavu či sa vôbec dostane do predaja ešte niekedy vzhľadom na problémy Graupnera. A určite by som tam dal repliku Coxa, ktorá sa stále dá kúpiť a nie elektromotor, aj keď je aj takáto alternatíva navrhnutá. A ešte pekné vido k pozretiu dávam.

Stacks Image 2441
Kabel-ME raj káblikov

16.1.2020


Nie je dnes problém kúpiť potrebný káblik, konektor. Lacné z Číny je možné kupovať na kilá. Ale keď máte projekt technicky aj finančne nákladný určite sa neoplatí šetriť aj na týchto relatívne jednoduchých dieloch. Objavil som firmu, ktorá sa špecializuje na modelársku oblasť a myslím, že je v tom skutočne dobrá. Už som strávil hodne času len pozeraním čo všetko je tu kdispozícii a aj tak som neprešiel všetko. Či potrebujete len káble rôznych prevedení, samostatné konektory, alebo už hotove spojovacie káble všetko je tu. K tomu potrebné náradie, letovacia technika.. Fakt to nie je lacné, ale stále platí to čo sa mnohokrát potvrdilo "nie som taký bohatý, aby som si dovolil kupovať lacné veci". Táto nemecká firma sídli medzi Lipskom a Držďanmi.
Kabel-ME.

Stacks Image 2421
SPEEDY WING od robbe

12.1.2020


Zaujalo ma toto malé čudo - rozpätie 500 mm, hmotnosť 80 gr. z EPO. Napriek veľkosti predpokladám veľmi dobré letové vlastnosti. Aj vďaka netradične použitému turbulátoru, ktorý by mal zlepšiť letové vlastnosti pri nízkych rýchlostiach. Pre čistú zábavu z lietania. Nič viac a nič menej. Páči sa mi. Je k dispozícii vo viacerých farebných variantách. Kúpiť sa dá aj
TU.

Stacks Image 2393
Niečo pre majiteľov turbín. Telemetrický adaptér.

10.1.2020


Nastavenie parametrov turbíny, jej spúšťanie aj sledovanie dát je štandartne robené pripojením dátového adaptéru káblom k modelu. Možnosti telemetrie umožňujú ísť teraz aj ďalej a takmer všetky tieto činnosti sledovať a v prípade Jeti a Multiplex aj nastavovať priamo z vysielača. Je viacero výrobcov, napríklad firma
Vspeak, ktorá má v ponuke adaptéry prakticky pre všetky najrozšírenejšie značky turbín vrátane Býtešskej PBS, aj pre rôzne typy RC súprav. Potom môžete sledovať na displeji vysielača hlavné údaje ako otáčky, teplota EGD, prietok paliva, zostatok v nádrži, režim v ktorom sa turbína aktuálne nachádza, chyby a ďalšie. Za letu sa samozrejme nedá toto všetko sledovať, ale existuje možnosť hlasového výstupu, alebo nastavenie alarmov, podľa toho čo všetko konkrétne rádio umožňuje a čo pilot preferuje.

Stacks Image 2263
Servo KST DS315MG

12.12.2019


Že sú servá KST kvalitné netreba nikoho, kto vyskúšal ich už presviedčať. Ja nemám zatiaľ veľa skúseností. Rád používam ak to ide servá od Futaby z dvoch dôvodov - pripájam ich cez S-BUS a napájam z dvoch LiPol - HV. Proti tomu ale je protiargument vysoká cena, nie vždy nájdem potrebnú veľkosť a ako som sa dozvedel odkedy sa začali vyrábať v Číne zhoršila sa kvalita mechaniky. Síce neviem kde sa vyrábali predtým, ale tak mi bolo povedané. Nuž a keď som začal hľadať alternatívu skončil som u KST. A som našiel toto servo, ktoré je vo všetkom lepšie, len ten S-BUS chýba. Aj cena je relatívne priaznivá. A ešte mi bolo doporučené skúsenejšími. Parametre: 4,8-8,4V, sila 4,3 kg.cm pri 7,2V, rýchlosť 0,08s/60st. pri 7,2V. Hmotnosť 20 g, Rozmery 23x12x27,5 mm. Prevodovka kovová, telo hliník. Použijem ich na všetky kormidlá vrátane klapiek. Originálne dáta napríklad aj tu -
KST.

Stacks Image 1429

Čo práve počúvam

Stacks Image 3433
POLEMIC - Dokonalý zločin

4.5.2020

Určite som nezabudol, ani nezanevrel na pôvodnú slovenskú hudbu. Už dlho tu je skupina Polemic. Je to taká fabrika na radosť a dobrú náladu. Neviem kde berú toľko nápadov aj energie, ale čo pesnička to hit. A na koncerte ich sa každý začne hýbať, aj keby nechcel. Táto pesnička aktuálne zneje a zlepšuje aj mne náladu.

Stacks Image 3303
INXS Michael Hutchence - Never Tear Us Apart

30.4.2020

Tento rok by mal 60. Čo všetko by ešte dokázal.. Veľa pekného vytvoril. A nikdy nezostárne. Asi to tak musí byť. Zajtra je prvý máj, tak počúvam a mám sviatok už dnes.

Stacks Image 3289
JOHNNY NASH - I Can See Clearly Now

9.4.2020

"Bude to jasný slnečný deň, myslím, že to zvládnem teraz, keď je bolesť preč, a všetky zlé pocity zmizli. Rozhliadnite sa všade iba modrá obloha, pozrite sa rovno, nič iné ako modré nebo"..
Zopár sloh z
tejto pesničky a odhliadnuc od pozadia dnešných dní presne vystihuje to po čom túžime.
It's gonna be a bright (bright), bright (bright) sunshiny day.
Look all around, nothing but blue skies.
Look straight ahead, nothing but blue skies.

Stacks Image 2999
BEACH BOYS - Barbara Ann

6.4.2020

Opäť ďalší týždeň doma. Napriek depresii začínam s touto "vypaľovačkou" Barbara Ann. Pochádza síce z roku 1965, ale tej energie tam je stále dosť aj pre dnešnú generáciu. Jedna z najväčších klasík rokenrolu.

Stacks Image 2967
TRAVIS - Closer

2.4.2020

Každý deň počúvam veľa hudby. Vždy mi ostane niečo čo vystúpi do popredia. Dnes je to škótska skupina Travis. Jednoduchá hudba, skupina, ktorá sa na nič nehrá. Čo robí je vždy s radosťou. A ja to od nich rád preberám. Teší ma, že som ich zažil aj na živo. Takže dnes poďme Closer. (Keď to už teraz nejde aspoň takto virtuálne)

Stacks Image 2859
DEEP PURPLE - Strange Kind of Women

30.3.2020

A som zase späť v sedemdesiatych rokoch. Ako mnohí iní zodpovední som aj ja doma. Moc užitočného som zatiaľ neurobil, ale hudbu počúvam stále. Každý deň sa mi ponúka veľa aj toho novšieho aj staršieho. A tak mi vždy ostane niečo viac v hlave. Dnes to boli Deep Purple a ich krásna pesnička Strange Kind of Woman, ktorá vyšla ako singel myslím začiatkom roku 1971. Neskôr bola pripojená k remasterovanému albumu Fireball.

Stacks Image 2839
Robbie Williams - Angeles

18.3.2020

Mám rád Robiho. A to už hodne dlho. Práve v tomto čase potrebujeme mať svojich Anjelov. Krásna pesnička, úžasný text. Počúvam a rozmýšľam.
I sit and wait
Does an angel contemplate my fate
And do they know
The places where we go
When we're grey and old
'Cause I have been told …

Stacks Image 2805
Neil Young - Love and War

3.3.2020

Hudba, teda skutočne tá dobrá má úžasnú silu. U mňa to funguje určite. Na druhej strane je veľa toho čo nemôžem, alebo vyslovene mi to blíži. Dobre je, že si viem vybrať a počúvať len to čo chcem. A to platí aj tak obecne o celom živote. Práve skončila táto krásna pesnička s nádherným textom k tomu. A opäť je fajn.

Stacks Image 2759
Pink Floyd - The Great Gig in the Sky

17.2.2020

Asi s tým nedokážem nič spraviť, moc sa snažím nájsť v dnešnej populárnej hudbe čo by ma zaujalo, ale žiaľ bez úspešne. A tak mi neostane nič iné, len sa vracať späť, niekto až do čias Bacha, alebo Mozarta, ja som ohraničený 60 -tymi až osemdesiatymi rokmi minulého storočia. Mal som nejakých 16 rokov a moj idol bol Gary Glitter kôli ktorému som sa aj skoro do krvi pobil. Ale vtedy už vychádzali Pink Floyd, konkrétne The Dark Side of The Moon. Fakt je, že dlho som potom ich nepočúval, ale ak zazneje teraz niečo z tej doby vráti sa mi to "deja vu" ako niekto múdry to popísal a dostávam sa do inej dimenzie. Mne práve zahrali z obľúbenej rádiostanice tento skvost. A je mi fajn. Možno aj niekto chápe čo som tu tak kostrbato snažil povedať.

Stacks Image 2576
Dr. Hook - Sylvia′s Mother

16.1.2020

Mal som stretnutie s bývalými spolužiakmi s čias štúdia na priemylovke a keďže jednak sa často nevídame a od vtedy uplynulo už veľa veľa vody spomínali sme aj na veci dávno zabudnuté. Bol to čas našej krásnej mladosti, počúvali sme rôzne, Hotel California od Eagles napríklad, ale vtedy som si spomenul na túto pesničku, vtedy som ani poriadne nevedel kto to spieva, však u nás to nebolo v klasických médiach dostupné. Neskôr som si to samozrejme vynahradil a hral a hral. A stále mi robí dobre.

Stacks Image 2407
Leonard Cohen - Thanks for the dance

22.11.2019

Už dlhšiu dobu mám v kalendári poznačený dnešný dátum, kedy vychádza tento nový v poradí 15. štúdiový album Leonarda Cohena. Samozrejme je to veľmi zvláštne keď Leonard umrel pred troma rokmi. (7.11.2016) Počas nahrávania albumu You want it darker, ktorý produkoval jeho syn Adam vznikli aj viaceré skladby, ktoré neboli sem zaradené a neboli úplne dokončené. Až 7 mesiacov po jeho smrti začal pracovať na dokončení týchto piesní. Vokály všetkých boli zaznamenané počas nahrávania a určite sa nejedná o vyradené piesne, alebo B-strany. Sú pokračovaním, ale žiaľ Leonard odišiel skôr ako ich stihol dokončiť. A tak sa dôstojne završuje tvorba tohto jedinečného legendárneho básnika a hudobníka. A ja som mu vďačný za to, že pri mne stál vždy, aj v tých najťažších obdobiach. Pozrime si oficiálne video skladby Happens to the Heart, ktoré bolo uvoľnené ešte pred dnešným vydaním celého albumu.
"Úžasné majstrovské dielo jedného z najlepších svetových hudobníkov" napísal niekto a ja s ním súhlasím.

Posledná pieseň, postedné slová - Hummingbird (Kolibrík)
Listen to the hummingbird
Whose wings you cannot see
Listen to the hummingbird
Don't listen to me
..