Aktuálne ..

Stacks Image 2510
Tu si môžte pozrieť znenie pravidiel kat. F3RES, ktoré som preložil z nemeckého originálu ozn. 36-534. Podľa mojich vedomostí dodnes v nich nebola urobená žiadna zmena. Oficiálne slovenské pravidlá neexistujú, v Česku majú svoje národné pravidlá, ktoré sa môžu líšiť. Aj keď vo svete je to rozšírená aj populárna kategória medzinárodné pravidlá FAI zatiaľ neexistujú. Preto je aj problematické poriadať nejaké spoločné súťaže, resp. treba rešpektovať pravidlá tej ktorej krajiny. (29.6.2020)
Stacks Image 2959
Na záver sezóny dobrá správa, teda dúfam, že ak sa niečo zlé neudeje. Vďaka "nadšencom" z LITTEAMu - Tekovský Hrádok sa uskutočnia dva preteky za sebou:

- 17.10.2020 - sobota - náhrada za Očovú -
propozície
- 18.10.2020 - nedeľa - náhrada za Trenčín -
propozície

(7.10.2020)

Tak ani tento pokus nevyšiel, preteky sú zrušené, žiaľ situácia sa stále zhoršuje.

(12.10.2020)

Stacks Image 2965
Žiaľ práve prišla správa, že vzhľadom na aktuálnu situáciu usporiadatelia posledných dvoch tohtoročných súťaží (Očová, Trenčín) kat. F3RES rušia preteky, ktoré boli plánované na dni 4. a 5.10. 2020 v Očovej. Snáď budeme mať viac šťastia v budúcej sezóne. (28.9.2020)
Stacks Image 2920
Túto sobotu sa konala 3. seriálová súťaž F3RES v Nitre. Žiaľ tentoraz sa mi nedalo zúčastniť, dúfam, že nabudúce to vyjde. Tak píšem len čo som vyčítal na webe. Účasť 31 súťažiacich, obloha plná termiky, počasie letné. Predpoklady veľmi dobrých výsledkov. A boli, aj veľmi tesné rozdiely. Fakt je, že na špici sa umiestňujú tí najlepší z iných hlavne termických kategórií. Napriek tomu, že nie som ešte stále doma v čítaní aj využití termiky páči sa mi atmosféra a myslím, že nie som sám. Predpokladám, že aj počet súťažiacich bude ešte narastať. A to je dobre. Pre ďalšie informácie aj foto sa dá zájsť Vojtovi Stupákovi, alebo Ferovi Ruisilovi. Výsledovka sa dá stiahnúť tu a poradie seriálu po 3 kolách zasa tu. Najbližší termín je 26.9.2020 v Očovej.(27.7.2020)
Stacks Image 2939
Ešte raz návrat na letisko Lisková, kde sa konali dve seriálové súžaže kat. F3RES. Vojto Stupák svojou kamerou úžasne zachytil atmosféru. My účastníci spomíname a ostatní majú takto možnosť pozrieť priebeh aj zápal súťažného boja. A nabudúce sa pripojiť. (13.7.2020)
Stacks Image 2848
Zoznam súťaží pre tento rok poriadaných v Česku. Pozrite odkaz, ktorý zverejnil Peter z Trenčína. Úžasné narátal som ich 26 !

Modelársky areál Plevník na GOOGLI

Stacks Image 608
Stacks Image 612

WEB KAMERY z LMA Plevník. Pre aktuálny záber klikni na obrázok z kamery.

Kamery fungujú ak je vonku dostatok slnečného svetla.

Stacks Image 2314

SHMÚ meteogram Plevník-model Aladin na 3 dni.

F3RES scéna 2020

Stacks Image 2709

Modelárske stránky kde sa niečo deje.

RC PORTAL

Stacks Image 1008

RC MODELY

BAČABÚK

Stacks Image 1011

F3X

VOJTO STUPÁK

Stacks Image 1014

SAM 119

Stacks Image 1017
Stacks Image 1020
Stacks Image 1023

Akcie, udalosti, články - chronologicky

Stacks Image 2878
Prvé tohtoročné preteky F3RES
5. júl 2020
Aj hrozba virusová zdá sa pominula, aj veľmi daždivé počasie prešlo, predpoveď na tento víkend bola viac ako priaznivá. Kluby v Martine a Ružomberku sa dohodli, že uskutočnia prvé dve kolá kategórie F3RES na letisku Lisková. Zatiaľ všetko priaznivé informácie, ktoré ale ešte nekončia. Keď sme pred dvoma rokmi začínali prvou súťažou v Nevericia bolo nás tam myslím sedem. A teraz v sobotu 29 súťažiacich, v nedeľu potom 24. Tak zato by sa nemuseli hanbiť ani iní organizátori v zahraničí. Na začiatku som veril, že práve táto kategória zaujme mnohých, (však aj mňa) chvíľu to trvalo, ale zdá sa, že nás bude ešte viac. A to je dobre. Čo sa týka vybavenia a techniky - RC súpravy sú dnes spoľahlivé, modely sú síce prevažne zo stavebníc v rozsype - ale vďaka pravidlám prevažne z dreva s výnimkou presne definovaných častí, ktoré sú povolené napr. z kompozitov, alebo plastu. Oproti moderným kompozitovým brusom, ktoré sú prakticky hotové z foriem tu tej klasickej modelárčiny je neporovnateľne viac. A náklady sú tiež veľmi priaznivé. Výrobcov je dnes veľa, čo je pre nás dobré, že aktuálne máme dva slovenské modely a to ELI Jula Valaštiaka a VIANA Karola Chybu. A že sú zrovnateľné, možno lepšie ako už zavedené zahraničné sa potvrdilo práve na týchto pretekoch. Však obaja sú nielen dobrí konštruktéri, ale aj skúsení piloti "veľkých" kategórií termických vetroňov. Takže náklady na stavbu, ale aj prevádzku sú veľmi priaznivé. Hovorí sa, že je to kategória pre nových, mladých, ktorých má pritiahnuť k modelárčine. No čiastočne je to pravda, aj keď podľa mňa tých mladých sem musia pritiahnuť tí starší. Fajn je, že v súťažnom poli sú vylietaní a skúsení piloti, ktorí to možno berú ako relax, ale na druhej strane my menej skúsení sa od nich veľa naučíme. No a v neposlednom rade je magická tá atmosféra, toľko ľudí, ktorí si majú stále čo povedať a cítia sa pri tom úžasne, aj keď rivalita a túžba byť lepší tá tu je a tak je to dobre. A čo chcem na záver ešte vyzdvihnúť to sú organizátori, ktorí okrem dobrého pocitu z toho majú len starosť a náklady, a cez to všetko sú tu ešte aj v tejto dobe. Bez nich by neboli ani takto vydarené akcie. Držím im palce a verím, že im to nadšenie vydrží aj naďalej.
Niekoľko záberov dávam k dobru aj ja. Viac toho nájdete tradične u
Vojta Stupáka aj u Fera Ruisila.
Viac ..
Stacks Image 2770
Kuriózna nehoda KIWI - príčina odhalená
1. jún 2020
Všetko pripravené na prvý let, gumicuk napnutý na polovicu, Peter púšťa model. Som sa zameral na výškovku a na vrchole Peter hlási, že odpadla smerovka. Ako riadiť len s výškovkou a brzdami? No krvi by sa mne nedorezal. A model nabral smer na dialnicu. Určite tam bol nejaký anijel strážny, pretože model dosadol bez problémov len niekoľko metrov od vysokých stromov, ktoré sú pred dialnicou. Žiadne poškodenie, len tá odpadnutá smerovka. Muselo sa to stať niekedy pri manipulácii, ale nie som si vedomý kde a kedy. Odpadla tesne nad trupom. Tak som to vystužil uhlíkovou trubkou a v šablóne prilepil. Ďalšie vzlety boli bez problémov, jemné trimovanie výškovky, len smerovka stále uhýbala niekam. Ale letový prejav, opadanie aj prenikavosť veľmi dobré. A z čoho som najviac prekvapený a u predchádzajúcich RES -kách to nebolo perfektná účinnosť bŕzd. Po vysunutí sa model zastaví a klesá takmer bez dopredného letu. Samozrejme som nejak s citom nastavil mix výškovky a asi som trafil. Aj problém so smerovkou, resp. náhonom šedou niťou, ktorá bola súčasť stavebnice sa ukázala ako nepoužiteľná som vyriešil. Niť je moc pružná, preto po čase sa natiahne, alebo povolí. Podarilo sa mi zohnať nerezové poplastované lanko Beadalon 0,38 mm. Toto je použité aj u Progressu a funguje bezvadne. Večer som sa pustil do výmeny lanka a čo som zistil - smerovka opäť ulomená tesne nad prvým rebrom. Uhlíkové výstuhy som síce zapustil do trupu, ale lom bol tesne nad koncom výztuh. Tak som strhol poťah a znova zalepil. Ale kedy a prečo sa smerovka odlomila opäť netuším. Ak ste ešte pred touto fázou doporučujem túto časť riadne zosilniť buď zvnútra, alebo na povrchu. KIWI je opäť letuschopné a dúfam, že už ma nebude takto trápiť.

Aktualizované 3.7.2020

Ono to bolo úplne inak ako som si myslel aj popísal hore. Na dôvod lámania smerovky som prišiel keď som prvý krát napol gumicuk na 4 kg. Po vypustení sa smerovka dostala do "flutter"-u a samozrejme sa po tretí krát zlomila. Návrat na zem nie moc riadený našťastie dopadol bez ďalšej ujmy. No a v ten moment mi bolo všetko jasné prečo to.. Ovládanie bolo tak ako u F3K býva lankom a torznou pružinou v smerovke. U uhlíkových "betónových" konštrukcií F3K je to bez problému a funkčné, ale tu slabá konštrukcia, preťahovanie sa pružiny a na druhej strane rýchle a silné servo, no namiešal som smrtiacu kombináciu. Tak toto už nebudem nikdy skúšať. On si to uvedomil asi aj konštruktér
Tomáš - viď jeho posledné úpravy. Znova som zalepil pevnú časť smerovky, pri tejto príležitosti som namontoval pevné pánty, vložil trubičku čo sa nezaobišlo bez otvorenia trupu skalpelom samozrejme. Ako tiahlo je teraz uhlík 0,8 mm. Celá táto úprava okrem trocha nervov a času ma stála 4 g + 2 g dováženie dopredu. Otázka. Stálo mi to za to? Určite nie, ale jeden sa celý život učí - buď na vlastných chybách, alebo dá na doporučeniach skúsených. Pri ďalšom lietku pre smerovku použijem opäť lankový náhon, ale z oboch strán a bez pružiny.
A teraz dúfam, že sa budem môcť konečne venovať aj lietaniu.
Viac ..
Stacks Image 2644
Ako KIWI dozrievalo
26. február 2020
Je to už môj tretí model dvojmetrovej kategorie F3RES. Autor projektu KIWI aj výrobca stavebníc je Tomáš Hlavinka. (odkaz na fórum RCMANIE o KIWI) Zo stavbou som začal už v októbri a dokončil v týchto dňoch. Vôbec som sa neponáhľal a stavbu si užíval. Konštrukcia je premyslená, zatiaľ prvý model, ktorý má krídla zasúvajúce sa z boku do trupu. Jedná sa o verziu z prvej série, objavili sa nejaké drobnosti, ktoré neboli buď zakreslené v pláne, alebo chýbali vo výrezoch. Diely sú vyrezané laserom a použitý materiál je veľmi kvalitný. Oproti originálu som upravil uchytenie výškovky, aby ju bolo možné odmontovať. Problém som mal s výrobou negatívov, na ktoré sú už síce pripravené rebrá, ale na pláne nie je o nich žiadna zmienka ani zobrazenie. Mám radšej frézované výrezy, oproti laseru povrch je nepoškodený spálením. S čím som bojoval počas celej stavby bol chýbajúci materiál. Zrejme bol zle nastavený "offset" takže diely išli do seba voľne. Osobne by som radšej pridal na každý diel možno nejaký milimeter naviac. To sa dá vždy skrátiť. Ale keď chýba je problém. A hodne mi dali zabrať odtokovky, vrátane už spomínaných negatívov. Ale ako celok zatiaľ najlepšie pripravený set, z tých čo som staval. Ako som si už zvykol na povrch som použil fóliu ORALIGHT a na trup fóliu s imitáciou uhlíkovej tkaniny. Povrch som predtým raz natrel plničom pórov AERO-NAUT, prebrúsil a na záver jednu vrstvu teplom sa aktivujúceho lepidla originál ORACOVER. Tiahlo pre výškovku je lanovod s uhlíkom 0,6 mm a pre smerovku niť. Na rozdiel od bežne používaných jednočlánkov LiPol dávam vždy prednosť dvojčlánku a servám pre napätie 8,4 V. Možno niečo ušetrím na hmotnosti, ale moja skúsenosť doteraz je, že vždy musím dovažovať vpredu. Aj v tomto prípade keď som použil aku 2S LipoL 550mAh - 31 g som ešte pridal 11 gramov olova. Počas stavby som sa snažil robiť fotodokumentáciu. Tu sú detaily aj použité postupy.
Dúfam, že čoskoro bude možné model zalietať a doplniť údaje o jeho chovaní, či konkrétnych vlastnostiach za letu. No a potom na niektorej súťaži porovnať s ďalšími lietkami tohto exotického ovocia.
Galéria zo stavby je verejne prístupná na tomto odkaze.
Stacks Image 2656
Stacks Image 2660
Stacks Image 2664
Stacks Image 2668
Stacks Image 2698
Viac ..
Viac ..

Zaujímavosti, novinky ..

Stacks Image 2945
Otvorené majstrovstvá Nemecka F3RES 2020

29.9.2020

Po sklamaní so zrušených pretekov tento víkend aspoň niečo od našich susedov. Posledný víkend sa konali v Kulmbachu otvorené Majstrovstvá Nemecka. Korona a možno aj nepriaznivé počasie spôsobili, že z prihlásených 64 napokon lietalo 38. Zo zahraničia prišli Rakušania a Holanďania. Lietalo sa na 8 štartoviskách, odlietali 7 základných kôl a prvých 8 potom dvojkolové finále. Myslím, že najväčší smoliar bol Christian Reinecke, ktorý pred finále skončil na prvom mieste s 1000 bodmi. Vo finále zapísal jednu nulu, takže nakoniec skončil 8. Lietal X-dream, celu súťaž na rozdiel od ostatných bez balastu, hmotnosť 403 g. Vždy pristával za 100 bodov. Ešte pre zaujímavosť výsledková listina. A k tomu ešte jeden záber z miesta preteku.

Stacks Image 2753
Aktualizovaný prehľad súťaží F3RES

15.6.2020Zoznam súťaží F3RES v roku 2020 na Slovensku:
Kliknutím na odkaz sa dajú pozrieť detaily jednotlivých pretekov.
1. 26.4. Žilina Hôrky - serál MSR - zrušená
2. 4.7.
Martin - seriál MSR - zmena, koná sa v Ružoberku
3. 5.7.
Ružomberok seriál MSR - zmena
4. 11.7.
Košice - verejná - zmena
5. 25.7.
Nitra - seriál MSR
6. 26.9.
Očová - seriál MSR - zmena kôli počasiu presunuté na 3.10.
7. 4.10.
Trenčín - serial MSR Náhradný termín 11.10.
Aktualizované:
17.10. Tekovský Hrádok - náhrada za zrušenú Očová
18.10. Tekovský Hrádok - náhrada za zrušenú Trenčín ?

Stacks Image 2926
Nový model PURITO kategórie F3RES

1.7.2020

Táto kategória sa neustále rozširuje do všetkých kútov sveta, vznikajú nové konštrukcie, získava si priaznivcov všetkých vekových kategórii. Práve je predstavený nový model nazvaný Purito. Zaujala ma konštrukcia, ktorá je skutočne veľmi prepracovaná do najmenších detailov. Pre zachovanie čo najväčšej presnosti profilu je použitých až 150 rebier! Samozrejme k tomu patrí aj väčšia pracnosť, ale s takto presnými dielmi je radosť pracovať. A za čo u mňa má ešte veľký plus - diely sú frézované veľmi kvalitnými nástrojmi a precízne vyberaný materiál. Nemám rád diely vypaľované laserom kôli spálenému povrchu aj nedodržaniu presnosti. Je to jednoduchšia cesta, ale toto sú pre mňa veľké mínusy. A v neposlednom rade lietko veľmi dobre vyzerá. U mňa palec hore.
Detaily aj na
RCGroups.

Stacks Image 1429