Aktuálne ..

Stacks Image 2510
Zoznam súťaží pre tento rok poriadaných v Česku. Pozrite odkaz, ktorý zverejnil Peter z Trenčína. Úžasné narátal som ich 26 !

Modelársky areál Plevník na GOOGLI

Stacks Image 608
Stacks Image 612

WEB KAMERY z LMA Plevník. Pre aktuálny záber klikni na obrázok z kamery.

Kamery fungujú ak je vonku dostatok slnečného svetla.

Stacks Image 2314

SHMÚ meteogram Plevník-model Aladin na 3 dni.

F3RES scéna 2020

Stacks Image 2709

Modelárske stránky kde sa niečo deje.

RC PORTAL

Stacks Image 1008

RC MODELY

BAČABÚK

Stacks Image 1011

F3X

VOJTO STUPÁK

Stacks Image 1014

SAM 119

Stacks Image 1017
Stacks Image 1020
Stacks Image 1023

Akcie, udalosti, články - chronologicky

Stacks Image 2644
Ako KIWI dozrievalo
26. február 2020
Je to už môj tretí model dvojmetrovej kategorie F3RES. Autor projektu KIWI aj výrobca stavebníc je Tomáš Hlavinka. (odkaz na fórum RCMANIE o KIWI) Zo stavbou som začal už v októbri a dokončil v týchto dňoch. Vôbec som sa neponáhľal a stavbu si užíval. Konštrukcia je premyslená, zatiaľ prvý model, ktorý má krídla zasúvajúce sa z boku do trupu. Jedná sa o verziu z prvej série, objavili sa nejaké drobnosti, ktoré neboli buď zakreslené v pláne, alebo chýbali vo výrezoch. Diely sú vyrezané laserom a použitý materiál je veľmi kvalitný. Oproti originálu som upravil uchytenie výškovky, aby ju bolo možné odmontovať. Problém som mal s výrobou negatívov, na ktoré sú už síce pripravené rebrá, ale na pláne nie je o nich žiadna zmienka ani zobrazenie. Mám radšej frézované výrezy, oproti laseru povrch je nepoškodený spálením. S čím som bojoval počas celej stavby bol chýbajúci materiál. Zrejme bol zle nastavený "offset" takže diely išli do seba voľne. Osobne by som radšej pridal na každý diel možno nejaký milimeter naviac. To sa dá vždy skrátiť. Ale keď chýba je problém. A hodne mi dali zabrať odtokovky, vrátane už spomínaných negatívov. Ale ako celok zatiaľ najlepšie pripravený set, z tých čo som staval. Ako som si už zvykol na povrch som použil fóliu ORALIGHT a na trup fóliu s imitáciou uhlíkovej tkaniny. Povrch som predtým raz natrel plničom pórov AERO-NAUT, prebrúsil a na záver jednu vrstvu teplom sa aktivujúceho lepidla originál ORACOVER. Tiahlo pre výškovku je lanovod s uhlíkom 0,6 mm a pre smerovku niť. Na rozdiel od bežne používaných jednočlánkov LiPol dávam vždy prednosť dvojčlánku a servám pre napätie 8,4 V. Možno niečo ušetrím na hmotnosti, ale moja skúsenosť doteraz je, že vždy musím dovažovať vpredu. Aj v tomto prípade keď som použil aku 2S LipoL 550mAh - 31 g som ešte pridal 11 gramov olova. Počas stavby som sa snažil robiť fotodokumentáciu. Tu sú detaily aj použité postupy.
Dúfam, že čoskoro bude možné model zalietať a doplniť údaje o jeho chovaní, či konkrétnych vlastnostiach za letu. No a potom na niektorej súťaži porovnať s ďalšími lietkami tohto exotického ovocia.
Galéria zo stavby je verejne prístupná na tomto odkaze.
Stacks Image 2656
Stacks Image 2660
Stacks Image 2664
Stacks Image 2668
Stacks Image 2698
Viac ..
Viac ..

Zaujímavosti, novinky ..

Stacks Image 2719
Prehľad súťaží F3RES pre tento rok

25.2.2020


Zoznam súťaží F3RES v roku 2020 na Slovensku:
Tento rok je už z čoho vyberať. Kliknutím na odkaz sa dajú pozrieť detaily jednotlivých pretekov.
1. 26.4.
Žilina Hôrky - serál MSR
2. 26.6.
Martin - seriál MSR
3. 28.6.
Ružomberok seriál MSR
4. 4.7.
Košice - verejná
5. 25.7.
Nitra - seriál MSR
6. 26.9.
Očová - seriál MSR
7. 4.10.
Trenčín - seriál MSR

Stacks Image 1429
A mám z toho radosť veľkú. Aj keď ma to stálo veľa energie aj trochu investícií do nového. Ale poporiadku skusím vysvetliť čo sa stalo. Pred časom som čítal na stránke Martina Pilného, ktorá už nie je nejaký čas aktualizovaná o dôvodoch prečo to tak je. Vtedy som ešte netušil, že podobné problémy postihnú aj mňa. Moja stránka je robená v prostredí RapidWeaver. Začal som pred viacerými rokmi. Medzičasom bol tento program viackrát prerobený, upravovaný, rozširovaný mnohými "upgradmi". Až po určitej aktualizácii mi prestali chodiť viaceré funkcie, tak som sa vrátil späť k verzii kde to ešte fungovalo. Nejakú dobu som takto pracoval, no po aktualizácii operačného systému mne moja verzia prestala ísť. A čo teraz.. Keď som aktualizoval na najnovšiu verziu, program síce bol funkčný, ale s mnohými chybami, veľa obrázkov sa stratilo. Tak som nechal tú ešte funkčnú stránku, bál som sa ju prepísať aby sa mi niečo nestratilo. To sa udialo niekedy v júni tohto roku. Potom prišli aj mnohé iné problémy s ktorými som musel v prvom rade bojovať. Keď sa to zlepšilo začal som tvoriť najprv v hlave potom som začal písať tak ako som zvyklý pokus - omyl - riešenie. Tak som sa rozhodol, že veľa vecí zmením, starú Aviatku nechám na svojom mieste - kto má záujem dostane sa tam - pozrite modré tlačítko v pravo hore, a začnem nanovo. Trocha ináč, možno niečo nebude ešte fungovať tak ako má, ale všetko sa vyvíja, nie som žiadny profesionál, informácie aj vedomosti získavam hlavne z diskusných skupín na webe. Tak Vám práve teraz predstavujem inovovanú aj trocha redizajnovanú stránku. Je to len forma, ale aj na tej mi záleží a budem hlavne rád ak sa mi podarí ju naplniť aj zmysluplným obsahom, tak aby to bolo zaujímavé pre tých ktorí sa sem dostanú. Teším sa.