Dotýkať sa oblohy…

  Brigáda letisko 10.6.2016

  Som späť.(dúfam) O týždeň bude aj sádra z nohy dole.(dúfam) Budem sa venovať sajte tejto viac potom.(dúfam) Trocha som poupratoval. V záložke LMK POBYS - Aktuality - foto dokument včerajšej brigády. Sledujte, budem rád.


  Comments

  Podmienky pre lietanie RC modelov vo vzdušnom priestore SR

  Koncom leta minulého roka vydal Dopravný úrad Rozhodnutie č. 1 .. , o ktorom predtým nikto (laická verejnosť) ani len netušil, nieto, že by sa v štádiu prípravy konala nejaká diskusia, resp. osveta. Po jeho prvom prečítaní nastalo zdesenie, neskôr ako taká diskusia, snaha obrátiť sa o vysvetlenie najvyššej modelárskej autority.(ZMOS) Žiaľ nič sa neudialo, neskôr nastalo ticho. Čo je ale fakt, toto je oficiálne zákonné nariadenie, podľa ktorého sa treba riadiť. A porušenie, resp. nedodržanie by malo byť postihované. Ja som si vtedy Rozhodnutie DU zbežne prečítal, aj keď bez hlbšej analýzy, a povedal si však sa to nejak utrase. Žiaľ nič sa doteraz nestalo, žiadne doplnenie, vysvetlenie. Výklad tak aby tomu rozumel hlavne ten, ktorého sa to týka, nič. Teda, alebo ja o ničom takom neviem. Cieľom tohto príspevku nie je ani strašiť, ani robiť paniku ani vysvetlovať, len chcem dostať do povedomia všetkých, že takéto oficiálne Rozhodnutie (nariadenie ?) existuje, prosím nájdite si čas a prečítajte, prípadne diskutujte.

  Celé znenie si môžete prečítať, resp. stiahnúť pod záložkou LMK POBYS, alebo klik na obrázok dole. Ďalšie informácie potom na stránke Dopravného úradu.

  Ešte poznámka, ktorá sa týka letiska v Plevníku - toto sa nachádza v CTR - riadenom okrsku letiska Žilina - je to popísané v Článku 4 - Vykonanie letu v riadenom vzdušnom priestore..

  .  Comments

  Členská schôdza LKM POBYS -alebo- Návrat dobrých holubov

  Býval som členom klubu, aj náčelníkom, už je to dávno. Prišla potom iná doba, dlho som sa nevenoval tomu. Neskôr som sa naučil lietať na veľkých lietadlách, potom sa postupne vracal aj k modelárčine opäť, poslednú dobu aj intenzívnejšie. V tom období a vlastne až do minulého roka bol náčelník Paľo Kočiš. Podľa môjho hlavne vďaka nemu klub fungoval aj keď členská základňa starla, noví nepribúdali. Minulý rok sa rozhodol, že nástupom na dôchodok zmení bydlisko a nielen to aj krajinu. Takže sa presťahoval do Česka.

  Read more
  Comments

  Ukáž ďalšiu poštu

  logarm1
 • Aktuality

  11.6.2016 Zaujímavé akcie na leto 2016
  - Žilinské aerovleky RC XXL - 4. 6. 2016
  Lietanie s polomaketami (maketami) vetroňov na letisku Hôrky .
  Nádherne spracovaná video reportáž od Dušana. (pridané 1.7.2016)

  - Krížna 2016 - 24 - 26. 6. 2016
  Lietanie s polomaketami (maketami) vetroňov v okolí vrchu Krížna.
  Reportáž, fotky aj viac pozrite tu

  - Memorál Jozefa Gábriša - 16.7.2016
  Súťaž svetového pohára upútaných akrobatických modelov kategórie F2B

  - Rétroplane - 2016 - 16.-17.7.2016
  Luglio-Polsa, Taliansko. Makety, polomakety vetroňov do roku 1960
  Nádherná akcia, nádherná stránka. Stojí za to pozrieť. (ak už nie osobne)

  - Air girl Častá - 2016 - 5.8.2016
  Modelársky letecký deň
  Fotogaléria tu.

  - JETI model meeting - 19 - 21.8.2016
  To najzaujímavejšie, čo je možné vidieť na oblohe s elektropohonom
  Video z akcie. Fotogaléria aj tu.

  - Retrokláni - 26 - 28.8 2016
  5. ročník Rokytnice nad Rokytou - Třebíč
  Reportáž Bačabúk - Laco Vašek.
  8.3.2016 Espada v Plevníku - Poslal Dušan.
  Stacks Image 84610
  Video tentoraz na YouTube - klik sem
  Veterný rukáv -
  Stacks Image 12263
  Myslím, že dobrá pomôcka. Zistenie rýchlosti vetra podľa veterného rukáva. Nemám to overené, ale asi to bude tak ako je tu zobranené. Našiel som len v portugalčine.
  Veľtrh hračiek Norimberg 2016
  Stacks Image 3224
  Skončil najvýznamnejší veľtrh HRAČIEK a vrámci toho aj modelárstva. Napísali, že bol v znamení dronov a hviezdnych vojen.. Boli doby kedy sa pokrok vždy skokovite posúval vpred predstavením noviniek práve tu. Vždy ma fascinovalo klasické poctivé modelárstvo a v spojení s technickými novinkami vytváralo obrovskú synergiu. Bol to hlavne nástup 2,4 GHz vysielania, telemetrie, nové typy akku, všetko nové z elektroniky dnes nájdeme už v modelárstve. Čo bude nasledovať ďalej? Revolúcia už je asi za nami, aj Čínsky boom tiež, vďaka čomu odišli z trhu viacerí výzmamní hráči, ktorí neboli schopní sa prispôsobiť trhu. Pre mňa osobne to bol nedávny krach ROBBE. Našťastie FUTABA je tu stále, radosť mi robí aj MULTIPLEX, AERONAUT, KRICK, mnohí Český výrobcovia, v oblasti elektroniky, je neuveriteľné čo dokázal tandem JELEN - TINKA. Klobúk dole a veľká úcta. Popri tom vzniká veľa nových malých výrobcov a inovátorov. Nie je problém teraz získať prakticky akúkoľvek technológiu aj do najmenšej dedinky, jednotlivci dokážu vďaka svojej chytrosti a umu stáť na čele svetového pokroku. U nás je to Jaro Müller, Patrik Heinrich, AerobTec, alebo Michael Richter - Dream Flight, SM-Modellbau a mnohí ďalší. Z tohto pohľadu nemám strach, že naše hobby skončí, alebo sa zdegeneruje v čosi neidentifikovateľné, len všetko sa prispôsobuje aktuálnemu svetu. Pre mladých sú tu obrovské výzvy a možnosti a my čo už veľa pamätáme držať krok a tým oddiaľovať zabudnutie a koniec.
  Ale späť k téme - novinky a nové trendy z Norimbergu. Keďže som nebol osobne, dávam niekoľko odkazov. Moje tipy nájdete aj v rubrike vpravo - čo mňa zaujalo. Pozrite posúďte, zhodnoťte. Tu. Ďalen na f-booku tiež.
  Novinky z AMA Expo 2016
  Stacks Image 6261
  Tak ako každý modelársky rok v Európe začína veľtrhom v Norimberku, na druhej strane Atlantiku je to AMA Expo, ktorá bola od 8. do 10. januára v Kalifornii. Aj keď dnes sa vďaka internetu dozvieme novinky ešte skôr ako sú novinkami, pozrite si to najzaujímavejšie so mňou prostredníctvom Model AIRPLANE. Video pozri tu, oficálne stránky potom tu.
  Nadjazd otvorený !
  Stacks Image 1693
  Nadjazd otvorený !

  Niekedy koncom leta keď rekonštrukcia trate bola hotová, zrušili aj posledný prejazd cez železnicu. Takže autom nebolo možno sa dostať na letisko. Bola možnosť ísť z Pov. Teplej ca 4 km po nespevnenej ceste, ale to som vyskúšal len raz. Neskôr sme začali jazdiť cez podchod pre peších v Plevníku, čo zrejme bolo dočasu tolerované. Po skončení inverzie som išiel polietať na letisko, posledné dni v roku ešte dohnať čo som nestihol a s nadšením som zistil túto pre nás radostnú novinu. Pozrite aktuálne foto. Vyzerá to nádherne, nech slúži bez problémov !

  IMAGE  1

  Stacks Image 1696
  Nadjazd 1

  IMAGE  2

  Stacks Image 1701
  Nadjazd 2
  PF 2016
  Stacks Image 323

  Vážení priatelia.


  Prajem Vám krásne vianočné sviatky, príjemne strávené voľné dni. Jasnú oblohu a zážitok z každého prežitého dňa.
  Všetko dobré v novom roku 2016.
  Teším sa na Vás!