Dotýkať sa oblohy…

  Prelet Trenčín ➜ Hričov

  Nenapadlo ma, že dnes poletím, ani som nemal taký plán aj počasie nebolo pohodové. Nízka oblačnosť, silný vietor, snehové prehánky. A predsa. Keď mi Peter ponúkol preletieť Katanu, ktorá bola na revízii v Trenčíne, samozrejme som nezaváhal. Ešte cestou autom tam sme prechádzali snehovými fujavicami. Nevyzeralo to vôbec dobre, ale na šťastie sa to zlepšilo. Po prevzatí lietadla, zohriatí a motorovke poďme rýchlo hore. Nestrácať čas kým nás to niekde nezavrie. Vietor nám fúkal do chrbta, čo bolo pre nás tiež pomoc, trasa ubúdala svižne. Tušenie niečoho sme začali mať, keď nám Ľubka z Hričovskej veže dala - "ohláste dráhu v dohľade".. Od Priehrady sa blížila snehová stena rovno oproti nám. Takže kto s koho. Z normálneho okruhu sa stal nízky, Ľubka povolila pristátie skôr ako sme oň žiadali, veľké klapky a rýchlo dole. Nakoniec všetko dopadlo tak ako malo, boli sme samozrejme vytešení, aj keď trocha spotení. Ďalšia skúsenosť, ďalší zážitok. Pozrite pár záberov z dnešného tripu -
  Comments

  Členská schôdza LKM POBYS -alebo- Návrat dobrých holubov

  Býval som členom klubu, aj náčelníkom, už je to dávno. Prišla potom iná doba, dlho som sa nevenoval tomu. Neskôr som sa naučil lietať na veľkých lietadlách, potom sa postupne vracal aj k modelárčine opäť, poslednú dobu aj intenzívnejšie. V tom období a vlastne až do minulého roka bol náčelník Paľo Kočiš. Podľa môjho hlavne vďaka nemu klub fungoval aj keď členská základňa starla, noví nepribúdali. Minulý rok sa rozhodol, že nástupom na dôchodok zmení bydlisko a nielen to aj krajinu. Takže sa presťahoval do Česka.

  Read more
  Comments

  S-bus v praxi I

  pomôžem si citátom priamo od Futaby: ..predstavte si, že použijete jeden kábel a jeden príjmač na ovládanie až 16 sérv. Predstavte si možnosť pripojiť batérie hocikde kde chcete. Predstavte si systém, ktorý zjednodušuje nastavenia.. Systém S-bus samozrejme dnes už nie je žiadna novinka, ale myslím, že bol jeden z prvých, ktorý bol k dispozícii a použiteľný v praxi. Dnes je už dospelý, overený a k dispozícii sú všetky potrebné komponenty, ako aj ďalšie zariadenia - servá, gyrá, power-boxy, telemetria . ( S-Bus = sbernica pre ovládanie serv vyvinutá firmou Futaba ) Pokračovanie -


  http://aviatika.sk/page10/page3.html


  Comments

  Futaba FX-32 - upgrade V 1.7

  Vyjadril som pred pár dňami obavu či budú podporované zariadenia po Robbe. Ako by ma vypočuli a následne na to na stránke Ripmax na prvom mieste medzi dôležitými upozorneniami svieti uvedený upgrade. Samozrejme okamžite som stiahol potrebné súbory, súčasťou je aj podrobný návod a popis noviniek. A znova to vyzerá, akoby niekto čítal môj blog sú tu dve novinky. Podpora telemetrického senzoru SBS-01S - tento sa vloží medzi jedno až dve servá a príjmač, teda S.Bus 2 port. Tým môžete počas letu sledovať nasledovné hodnoty - prúd, uhol otočenia a teplotu u pripojených serv. Je tu možnosť sledovať správanie serva v reálnych letových podmienkach a tým stanoviť vhodnosť jeho použitia. Zaujímavé, možno pre niekoho použiteľné, ale podmienka je, že servo musí byť určené pre S.Bus2.

  Druhá novinka je podpora senzora SBS-01C - tento sa pripája medzi akumulátory a regulátor. Meria a prenáša do vysielača prúd, napätie a kapacitu z pohonového akumulátora. Čiže obdoba nedávno popísaného senzora UniSens-E od SM Modellbau. Prvý senzor je už k dispozícii u predajcov, druhý zatiaľ ešte nie, nenašiel som ho ani na stránke Futaba.

  Tu je návod pre upgrade a popis zmien FX32V1.7.pdf a tu manuál k senzoru Futaba_SBS01S_manual.pdf.


  Podstatné z celého pre mňa aj ostatných majiteľov vysielača FX-32 je že nemusíme mať zatiaľ obavu o jeho ďalšiu modernizáciu.  Comments

  Telemetria I - elektrolet

  Moderné RC súpravy umožňujú prenos rôznych dát z modelu späť do vysielača. Dlho som myslel, že načo to, ja to nepotrebujem. Ale pokrok sa nedá zastaviť.. Zatiaľ som využíval len pre prenos napätia prijmačového, prípadne externého akku. K tomu nie je treba žiadny špeciálny senzor. Teraz som ale rozhodol o ďalšom rozšírení. Originálne senzory Futaba sú pre meranie rôznych veličín, ale jednak sú drahé a každý je len pre jednu veličinu. Tak som začal hľadať niečo iné a narazil som na firmu SM Modellbau. Síce som o nej vedel dlho, veľa rokov dozadu, keď o telemetrii nebola ešte ani zmienka som mal od nich zariadenie na meranie prúdu, napätia a ďalších veličín, ale to sa dalo merať len staticky na zemi. Pokračovanie ..
  Comments

  Ukáž ďalšiu poštu

  logarm1
 • Aktuality

  11.6.2016 Zaujímavé akcie na leto 2016
  - Žilinské aerovleky RC XXL - 4. 6. 2016
  Lietanie s polomaketami (maketami) vetroňov na letisku Hôrky .
  Nádherne spracovaná video reportáž od Dušana. (pridané 1.7.2016)

  - Krížna 2016 - 24 - 26. 6. 2016
  Lietanie s polomaketami (maketami) vetroňov v okolí vrchu Krížna.
  Reportáž, fotky aj viac pozrite tu

  - Memorál Jozefa Gábriša - 16.7.2016
  Súťaž svetového pohára upútaných akrobatických modelov kategórie F2B

  - Rétroplane - 2016 - 16.-17.7.2016
  Luglio-Polsa, Taliansko. Makety, polomakety vetroňov do roku 1960
  Nádherná akcia, nádherná stránka. Stojí za to pozrieť. (ak už nie osobne)

  - Air girl Častá - 2016 - 5.8.2016
  Modelársky letecký deň
  Fotogaléria tu.

  - JETI model meeting - 19 - 21.8.2016
  To najzaujímavejšie, čo je možné vidieť na oblohe s elektropohonom
  Video z akcie. Fotogaléria aj tu.

  - Retrokláni - 26 - 28.8 2016
  5. ročník Rokytnice nad Rokytou - Třebíč
  Reportáž Bačabúk - Laco Vašek.
  8.3.2016 Espada v Plevníku - Poslal Dušan.
  Stacks Image 84610
  Video tentoraz na YouTube - klik sem
  Veterný rukáv -
  Stacks Image 12263
  Myslím, že dobrá pomôcka. Zistenie rýchlosti vetra podľa veterného rukáva. Nemám to overené, ale asi to bude tak ako je tu zobranené. Našiel som len v portugalčine.
  Veľtrh hračiek Norimberg 2016
  Stacks Image 3224
  Skončil najvýznamnejší veľtrh HRAČIEK a vrámci toho aj modelárstva. Napísali, že bol v znamení dronov a hviezdnych vojen.. Boli doby kedy sa pokrok vždy skokovite posúval vpred predstavením noviniek práve tu. Vždy ma fascinovalo klasické poctivé modelárstvo a v spojení s technickými novinkami vytváralo obrovskú synergiu. Bol to hlavne nástup 2,4 GHz vysielania, telemetrie, nové typy akku, všetko nové z elektroniky dnes nájdeme už v modelárstve. Čo bude nasledovať ďalej? Revolúcia už je asi za nami, aj Čínsky boom tiež, vďaka čomu odišli z trhu viacerí výzmamní hráči, ktorí neboli schopní sa prispôsobiť trhu. Pre mňa osobne to bol nedávny krach ROBBE. Našťastie FUTABA je tu stále, radosť mi robí aj MULTIPLEX, AERONAUT, KRICK, mnohí Český výrobcovia, v oblasti elektroniky, je neuveriteľné čo dokázal tandem JELEN - TINKA. Klobúk dole a veľká úcta. Popri tom vzniká veľa nových malých výrobcov a inovátorov. Nie je problém teraz získať prakticky akúkoľvek technológiu aj do najmenšej dedinky, jednotlivci dokážu vďaka svojej chytrosti a umu stáť na čele svetového pokroku. U nás je to Jaro Müller, Patrik Heinrich, AerobTec, alebo Michael Richter - Dream Flight, SM-Modellbau a mnohí ďalší. Z tohto pohľadu nemám strach, že naše hobby skončí, alebo sa zdegeneruje v čosi neidentifikovateľné, len všetko sa prispôsobuje aktuálnemu svetu. Pre mladých sú tu obrovské výzvy a možnosti a my čo už veľa pamätáme držať krok a tým oddiaľovať zabudnutie a koniec.
  Ale späť k téme - novinky a nové trendy z Norimbergu. Keďže som nebol osobne, dávam niekoľko odkazov. Moje tipy nájdete aj v rubrike vpravo - čo mňa zaujalo. Pozrite posúďte, zhodnoťte. Tu. Ďalen na f-booku tiež.
  Novinky z AMA Expo 2016
  Stacks Image 6261
  Tak ako každý modelársky rok v Európe začína veľtrhom v Norimberku, na druhej strane Atlantiku je to AMA Expo, ktorá bola od 8. do 10. januára v Kalifornii. Aj keď dnes sa vďaka internetu dozvieme novinky ešte skôr ako sú novinkami, pozrite si to najzaujímavejšie so mňou prostredníctvom Model AIRPLANE. Video pozri tu, oficálne stránky potom tu.
  Nadjazd otvorený !
  Stacks Image 1693
  Nadjazd otvorený !

  Niekedy koncom leta keď rekonštrukcia trate bola hotová, zrušili aj posledný prejazd cez železnicu. Takže autom nebolo možno sa dostať na letisko. Bola možnosť ísť z Pov. Teplej ca 4 km po nespevnenej ceste, ale to som vyskúšal len raz. Neskôr sme začali jazdiť cez podchod pre peších v Plevníku, čo zrejme bolo dočasu tolerované. Po skončení inverzie som išiel polietať na letisko, posledné dni v roku ešte dohnať čo som nestihol a s nadšením som zistil túto pre nás radostnú novinu. Pozrite aktuálne foto. Vyzerá to nádherne, nech slúži bez problémov !

  IMAGE  1

  Stacks Image 1696
  Nadjazd 1

  IMAGE  2

  Stacks Image 1701
  Nadjazd 2
  PF 2016
  Stacks Image 323

  Vážení priatelia.


  Prajem Vám krásne vianočné sviatky, príjemne strávené voľné dni. Jasnú oblohu a zážitok z každého prežitého dňa.
  Všetko dobré v novom roku 2016.
  Teším sa na Vás!