Dotýkať sa oblohy…
 • Chcel som niečo iné, nové nevyskúšané. Jednak som sa rozhodol po dlhej dobe lietania len s elektromotormi vrátiť späť k splaľovacím motorom. Moja voľba je už dlhodobo SAITO a keďže je dnes možnosť výberu aj benzínové palivo potom to bolo pre mňa jasná. Do oka mi padol Chipmunk DHC 1, jednak legenda, jednak som si spomenul, že ho niekedy v sedemdesiatych rokoch postavil Stano ako SUM-ku a už vtedy sa mi veľmi páčil. Takže opäť nostalgia.. No a k tomu ešte použitie S-Bus technológie. Výhodnosť nasadenia S-bus technológie sa prejavia hlavne u veľkých modelov, s rozsiahlou elektroinštaláciou, ja nemám také ambície ale išlo mi hlavne o vyskúšanie tejto technológie. Príjmač je R7008SB, servá sú všetky s technológiou S-Bus a HV : krídelká, výškovka a smerovka S3070, klapky a motor S3072. Akumulátory som použil LiIon 2900mAh od Emcotec a pre zapaľovanie Hyperion LiFe 1700 mAh. Hlavný vypínač je Emcotec spínaný magnetom. Vypínač zapaľovania elektronický ovládaný z vysielača.
  Postup je odlišný ako pri klasickom zapojení serv. Každé servo treba naprogramovať pre jeho konkrétne použitie v modeli. Najjednoduchšie je pripojením k vysielaču, ale je možné použiť aj modul CIU-2 , ktorý sa pripojí k počítaču. Každé zariadenie pre S-Bus má svoje jedinečné sériové číslo. Servo je možné naprogramovať podľa potreby, je veľa rôznych parametrov, ja nastavujem len číslo kanála a po nasadení páky stredovú polohu. Väčšina parametrov sa dá potom nastaviť cez vysielač. Nakoniec každé servo a koncovku označím štítkom s číslom kanála.( samolepky sú súčasťou serva ) To je všetko, je potom úplne jedno kde je servo v zbernici pripojené. Ako rozvodné huby som použil jeden 5-násobný + vstup pre aku a jeden 4-násobný. Celá inštalácia je myslím jasná z priložených foto. Servá v polovičke každého krídla sú spojené cez BUS HUB 2-kabel, takže po montáži stačí pripojiť len jeden konektor.
  Z telemetrie v tomto prípade využívam len možnosť sledovať napätie oboch palubných akumulátorov, čo umožňuje priamo príjmač bez ďalších prídavných senzorov.

  IMAGE  1

  Stacks Image 7537

  IMAGE  2

  Stacks Image 7542

  IMAGE  3

  Stacks Image 7544

  IMAGE  4

  Stacks Image 7546

  IMAGE  5

  Stacks Image 7548

  IMAGE  6

  Stacks Image 7550

  IMAGE  7

  Stacks Image 7567

  IMAGE  8

  Stacks Image 7942